Ikona prednačítania stránky.

Fotka zboru Slniečka z výletu

2% z dane pre spevokol Slniečka

Firmy aj jednotlivci môžu každoročne 2% zo svojich daní poukázať na dobré účely. Týmto spôsobom môžete podporiť aj naše Slniečka zo spevokolu.

Loďka na jazere

Spoločenstvo BÁRKA - adopcia seminaristov

Niekoľko veriacich našej farnosti vytvorilo spoločenstvo BÁRKA (loďka),ktoré už od roku 2000 pomáha modlitbami a finančne konkrétnym bohoslovcom pri ich štúdiu a príprave na kňazské povolanie.

Námestie vo Wadowiciach

Pútnický zájazd: WADOWICE - ZEBRZYDOWSKA KALWARIA

RÍMSKOKATOLÍCKA CIRKEV – FARNOSŤ DETVA V SPOLUPRÁCI S CK LYMOS-TURIST pozýva na 1-denný autobusový pútnický zájazd do Poľka: WADOWICE - ZEBRZYDOWSKA KALWARIA

Naši kňazi

Fotografia: Ľuboš Sabol, farár - dekan

Ľuboš Sabol

farár - dekan

Vo Farnosti Detva pôsobil už aj ako kaplán v rokoch 1988 - 1990. Kňazskú vysviacku prijal 13. júna 1987. Pochádza z východoslovenskej obce Petrovany. V roku 1999 získal licenciát katolíckej teológie na Lublinskej univerzite v Poľsku. Od októbra 2002 je farárom a dekanom v Detve.

Fotografia: Pavol Prieboj, výpomocný duchovný

Pavol Prieboj

výpomocný duchovný

Rodák z dolnooravskej obce Chlebnice. Z rúk biskupa Baláža prijal kňazskú vysviacku 21. júna 2003. Ako kaplán pôsobil vo Vrútkach, následne bol prvým správcom farnosti Michalová. Pred príchodom do Detvy v apríli 2019 bol ešte farárom v Bzenici a v Mošovciach.

Fotografia: Adam Murko, farský vikár (kaplán)

Adam Murko

farský vikár (kaplán)

Novokňaz Adam pochádza z farnosti Sebedražie pri Prievidzi. Kňazskú vysviacku prijal 24. júna 2023. Detva je jeho prvým kňazským pôsobiskom. Počas posledného roka štúdia teológie v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre absolvoval diakonskú prax v Novej Bani.

Spoznaj našu farnosť

Detvianske náhrobné vyrezávané kríže, 1. pol. 20. stor.

Detvianske kríže

V 18. storočí sa v Detve a okolí odrazil vývoj umeleckej úrovne drevených krížov v súvise s barokovým dekorativizmom sprevádzajúcim obdobie rekatolizácie, označujúc ho termínom zľudovený barok.
milodar

Päť cirkevných prikázaní

Päť cirkevných prikázaní nám chce svojimi minimálnymi požiadavkami pripomínať, že nemožno byť kresťanom bez morálneho úsilia, bez konkrétnej účasti na sviatostnom živote Cirkvi a bez solidárneho spojenia s ňou.
Kláštor bosých karmelitánok v Detve, r. 2007

Kostol Božieho milosrdenstva a Kráľovnej Karmelu

Hoci väčšia časť kláštora je klauzurovaná, čiže verejnosti neprístupná, kláštorný kostol je možné navštíviť a denne sa v ňom od posviacky v roku 2007 slávia sväté omše za účasti veriacich farnosti.
Významné osobnosti v Detve v sprievode dekana Jána Štrbáňa

Významné osobnosti

Významné osobnosti cirkevného i kultúrneho života Detvy: Karol A. Medvecký, Anton Prokop, Ján Štrbáň, Jozef Búda, Štefan Vlk, Imrich Ďurica, Jozef Závodský.
Organistka Zdenka Fekiačová Skruteková

Organisti, speváci

Služba organistu spočíva v hudobnom sprievode tých častí bohoslužby, ktoré sú určené k spevu, a predovšetkým k sprevádzaniu spevu ľudu. Pri liturgii boli od staroveku Žalmy prednášané sólistom – žalmistom.
historická pohľadnica Detvy

História

Vznik Detvy, vývoj rímskokatolíckej farnosti, farári a kapláni pôsobiaci v Detve, duchovné povolania z farnosti, významné osobnosti cirkevného života, sociálna starostlivosť a tradície, štatistiky farnosti od roku 2000.

Dobročinné diela Svätého Otca

Ponuka, ktorá môže byť malá, ale má veľkú symbolickú hodnotu:

Vyjadruje pocit spolupatričnosti k Cirkvi a lásku a dôveru k Svätému Otcovi. Je to hmatateľný znak spoločenstva s ním, ako Petrovým nástupcom, a tiež pozornosti voči potrebám tých najviac znevýhodnených, o ktorých sa pápež vždy stará.

zdroj: https://unsplash.com/ autor: Ashwin Vaswani licencia: free

Článkov